Ogrodzenia Gabinowe

 
Godziny Otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 09:00 - 18:00
 
Nasza Lokalizacja
ul. Warszawska 6/32 15-063 Białystok
 
Obsługa Klienta

Co to jest gabion i jak zbudowane jest ogrodzenie gabionowe?

Gabion to duża klatka, kosz, który służy do wzmacniania skarp i nasypów ziemnych. Kosze gabionowe możesz wykorzystać, kiedy chcesz stworzyć ogrodzenie z kamienia. Pomysł na tego rodzaju ogrodzenie z kamienia powstał w XIX wieku we Włoszech. Masywne i wyjątkowo trwałe gabiony stawiano przede wszystkim w celach użytkowych. Służyły jako zapory kontrolujące bieg rzeki, dzięki czemu działały przeciwpowodziowo. W okresie wojennym Włosi stosowali je także na polach bitwy, gdzie doskonale sprawdzały się w roli wzmocnień i osłon przeciwostrzałowych.
Budowa segmentu gabionowego jest bardzo prosta. Wystarczy gabion – czyli kosz z metalowej siatki – wypełniony tłuczniem kamiennym lub innymi materiałami. Zdarza się, że kosz gabionowy jest dostępny jako gotowy produkt. Jednak wielu producentów nie zna Twoich oczekiwań i pragnie zaoferować Ci uniwersalny materiał, który wykorzystasz w sposób odpowiadający Twoim potrzebom.
Siatka na gabiony to podstawowy element do budowy ogrodzenia, dlatego warto wiedzieć, jakie elementy decydują o jej funkcjonalności. Weź pod uwagę dwa czynniki: rodzaj materiału oraz wielkość i kształt oczek.
Kiedy gabion będzie już postawiony, pora na następny krok. Wypełnienie siatki decyduje o charakterze całego ogrodzenia. Dlatego warto zadbać, by pasowało do aranżacji domu i otoczenia. Ten element ogrodzenia w największym stopniu zależy od Twojej kreatywności. Pomysłów na wypełnienie możesz mieć bardzo wiele. Oto kilka z nich.

Zamów szybką i bezpłatną wycenę

Dariusz: +48 500 220 218

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie kamieni. Możesz zdecydować się na regularne ułożenie elementów tej samej wielkości lub różnorodną mieszankę – lecz pamiętaj przy tym o dobrze właściwej siatki, by drobniejsze kamyki nie wypadały przez oczka.
Imponujący efekt możesz uzyskać dzięki zastosowaniu kruszywa mineralnego. Jego wybór zależy od tego, jaki budżet wyznaczyłeś na postawienie ogrodzenia. Możesz zdecydować się na zwykły żwir, ale także granit albo marmur.
Coraz modniejszy sposób na wypełnienie gabionów to materiały z recyklingu, na przykład tłuczone szkło, fragmenty ceramiki lub zwyczajny gruz. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na uzyskanie niecodziennego efektu wizualnego, ale także pokazuje, że jesteś eko.
Niektórzy decydują się na wypełnienie elementami organicznymi. Należą do nich kawałki drewna, łupiny kokosowe bądź po prostu ziemia. Zastosowanie gleby umożliwia dodatkowo stworzenie swego rodzaju żywopłotu i hodowlę roślin na koszu gabionowym. Wypełnienie organiczne jest niestety najmniej trwałe i może być nieprzyjazne dla alergików.

Wytrzymałość – jeśli wybierzemy wysokiej jakości kosze gabionowe, to w połączeniu z wypełnieniem uzyskamy ogrodzenie posesji charakteryzujące się znaczną trwałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. To zdecydowanie bardziej praktyczny wybór niż np. płoty drewniane, które mocno niszczeją wraz z upływem czasu i które wymagają systematycznej konserwacji. Dobre zabezpieczenie posesji – wspinanie się po ścianie ogrodzenia gabionowego nie jest wcale proste, a konstrukcja naprawdę mocna, dlatego mieszkańcy posesji mogą czuć się na niej bezpiecznie. Zapewnienie prywatności mieszkańcom – gabiony wspaniale tłumią fale dźwiękowe, a dodatkowo, ściśle przylegające do siebie wypełnienie zdecydowanie zawęża pole widzenia. Ta szczelność płotu doskonale chroni przed niepowołanym wzrokiem. Niezwykła estetyka – ogromna różnorodność możliwych wypełnień pozwala na odpowiednie wkomponowanie ogrodzeń gabionowych w niemal każde otoczenie. Pasują szczególnie dobrze do budynków w stylu modernistycznym, jednak są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem można je zestawiać także z nieco bardziej klasycznymi elementami architektonicznymi. Ograniczeniem przy tworzeniu gabionów jest tak naprawdę jedynie wyobraźnia, która może nam podpowiedzieć nawet bardzo niestandardowe materiały wypełniające płot. Prostota montażu – płot gabionowy nietrudno stworzyć. Zaczynamy od montażu odpowiednio dobranej stalowej siatki na porządnym fundamencie, a następnie wypełniamy ją tym, czym chcemy. Stosunkowo łatwo możemy wymienić takie wypełnienie, jeśli postanowimy trochę zmienić estetykę ogrodzenia. Stabilność – gabiony mogą być stawiane niemal wszędzie, nawet jeśli teren jest mocno nachylony czy nierówny. Ich wytrzymałość pozwala tolerować ruchy podłoża oraz liczne drgania. Przystępna cena – oczywiście, koszt ogrodzenia gabionowego zależy w dużej mierze od zastosowania danego rodzaju wypełnienia. Niektóre materiały faktycznie mogą okazać się drogie, ze względu np. na sposób ich produkcji czy pozyskiwania, ale jeśli w grę wchodzi zastosowanie różnego rodzaju pozostałości budowlanych czy wypełnienie organiczne, które pozyskamy samodzielnie, cena bywa naprawdę niska. Czasami koszt montażu ogrodzenia gabionowego sprowadza się tylko do kupna i montażu siatki, a wypełnienie mamy już za darmo. meblobranie

Zamów szybką i bezpłatną wycenę

Dariusz: +48 500 220 218